התחברות והרשמה

התחברות והרשמה

כיום מוצגים באתר מעל ל-1400 מאמרים שחלקם פתוח למינויים בלבד.מיטב המאמרים ובהם תרגומי מאמרים נבחרים של איין ראנד מוצעים בתשלום מנוי שנתי. מחיר המנוי לאתר הוא 236 ש"ח כולל מע"מ לשנה קלנדרית (פחות משקל ליום...). המנוי כולל גישה פתוחה לכל מאמרינו ולארכיון המאמרים המצטבר.

מנוי שנתי לאתר מחיר 236 ש"ח כולל מע"מ

btn subscribeCC LG

מנוי חודשי לאתר במחיר 30 ש"ח לחודש

btn subscribeCC LG

youtube-icon rss-icon facebook-icon twitter-icon 

מסמכים היסטוריים

האישה שפרצה דרך וגם מחשבה מאובנת

מתוך דף "היסטוריה גדולה בקטנה" | 4 באוגוסט 2016

 

800px-Mary Anning by B. J. Donneמרי אנינג, שנולדה בשנת 1799, נהגה לצאת בילדותה עם אביה לחוף דורסט, ליד ביתה שבאנגליה. לטיולים המשותפים הייתה מטרה ברורה: ציד מאובנים. חוף הים שבדורסט היה מלא במאובנים בני מאות מיליוני שנים, ואביה ריצ׳רד היה אספן מאובנים חובב. התחביב לא נגמר בחוף הים. כשחזרו השניים הביתה עם השלל, היו יושבים יחדיו ומציירים, מתארים בכתב ומקטלגים את הכל. הם לא היו היחידים - איסוף מאובנים היה תחביב פופולרי באותה תקופה. בתחילה הם נאספו בשל המראות המשונים שלהם, ורוכלים עניים היו אוספים ומוכרים אותםכתרופות למגוון מחלות משונות. אבל אז, בעקבות מחקרים מדעיים שהחלו במאה ה-18, החלו להתייחס אליהם כאל ממצאים מדעיים שראויים למיון וניתוח.

כל זה לא נגע למרי באותה תקופה. כילדה, ועוד אחת ממשפחה ענייה, לא היה לה סיכוי רב לקבל השכלה רשמית. היא למדה לכתוב ולקרוא, וכמובן לשרטט את המאובנים שאספה, ובמהלך העבודה צברה ידע לא מבוטל על מאובנים ושיטת המחקר שלהם, אבל לא היה לה סיכוי להפוך את העניין ליותר מתחביב. בשביל ילדה קטנה, כמובן, כל זה לא שינה הרבה.

אבל אז, כשהייתה בת אחת-עשרה, אביה מת. היא נשארה לבד עם אמה ואחיה הצעיר, וללא מקור פרנסה, הם נידונו לחיים של עוני. כמו ילדים רבים אחרים, גם מרי נאלצה לעזור לפרנסת המשפחה, וכעת כישוריה הלא רשמיים בתחום איסוף המאובנים הפכו לכלי יקר ערך. היא ידעה שלמאובנים שמצאה על חוף יש ביקוש רב בקרב אספנים, מדענים ואוצרים. היא החלה לאסוף את שרטוטיה ולשלוח אותם לקונים אפשריים ברחבי אנגליה, וכך פתחה את עסק מסחר המאובנים מהגדולים בעולם.

העסק של אנינג פרח במהירות, ושמה כסוחרת מאובנים נפוץ בקרב המדענים והאספנים של אנגליה. היא הצליחה למכור מאובנים בכסף רב, ואף זכתה בקצבה שנתית צנועה על שום תרומותיה למדע. ובכל זאת היא מעולם לא זכתה להכרה מלאה כאשת מדע, וגם לא זכתה בביטחון כלכלי מלא. היא בכל זאת הייתה אישה ללא השכלה רשמית, והעולם המדעי היה עולם של גברים בני המעמד העליון. ובנוסף, השקעות כושלות וחולי מנעו ממנה להתקדם מעבר למעמדה הנמוך.

יום השנה לאימוץ הצהרת העצמאות האמריקאית

4 ביולי | 2015

AR ON USAב-4 ביולי 1776 אומצה הצהרת העצמאות האמריקאית עליה כתבה איין ראנד: "בהקשר זה - ומן הפרספקטיבה של אלף שנות היסטוריה אנושית של שפיכות דמים - שאני מבקשת ממך להביט על הנס: ארצות הברית של אמריקה. אם היה זה ראוי לאדם אי פעם לכרוע, אזי עלינו לכרוע כאשר אנו קוראים את הצהרת העצמאות".

להמשך קריאה על המשמעויות של ה-4 ביולי קיראו עוד באתר מכון איין ראנד (באנגלית).

סרט השואה של היצקוק

אנכי | 27 בינואר 2014

540px-Hitchcock Alfred 02בשנת 1945 גייס הצבא הבריטי את היצ'קוק למשימה קולנועית יוצאת דופן. הבמאי הגדול התבקש לרכז את הסרטים שצילמה יחידת ההסרטה של הצבא בעת שיחרור מחנה ברגן בלזן על מנת להפיק סרט דקומנטרי שנועד לחנך את הציבור הגרמני ולהכיר לו את הזוועות שבוצעו בשמו על ידי הנאצים.

הסרט שיצר היצ'קוק נגנז ולא ראה אור עד שנת 1984. כעת עומד מוזאון המלחמה לשחרר את הגרסה המקורית כפי שערך אותה היצ'קוק. לטובת מנויי אנכי מוצגת הגרסא החלקית הראשונה ששוחררה ושודרה ברשת PBS האמריקאית.

החמצה היסטורית

בועז ארד | 8 בדצמבר 2013

Down-the-abbey-road-the-beatles-25438292-1600-1200בשבוע האחרון ליוו אוהבי המוסיקה בישראל את אריק איינשטיין בדרכו האחרונה תוך שהם מבכים את התום והנעורים שאבדו. כלי התקשורת מיחזרו שוב ושוב את הקלישאה שפעם היה כאן טוב ורבים חזרו על הכמיהה לארץ ישראל הישנה והטובה. התופעה של זיכרון הדברים הטובים של פעם תוך טיאטוא אל מתחת לשטיח של כל הדברים השלילים מכונה גם "כשל הנוסטלגיה" או "כשל הימים הטובים". 

לקראת יום השנה ה-33 להירצחו של ג'ון לנון (8 בדצמבר 1980) העלה ארכיון המדינה מספר תעודות מהתכתבות שנערכה בין איגוד האמרגנים לוועדה הממשלתית לאישור ביקור אמנים זרים בנושא הופעת ה"ביטלס" בישראל. לאחר שבחנה את העניין הועדה החליטה כי החיפושיות לא ברמה אמנותית נאותה. "לא להאמין", כותב העיתונאי אריק בנדר, "ישראל כמו ברית המועצות הקומוניסטית".

מדינת ישראל ניהלה צנזורה תרבותית בעזרת ועדה לאישור הבאת אמנים, צנזורה תרבותית זאת כללה גם איסורים להופיע באידיש כפי שסיקרנו במסמך קודם כאן.

"הוועדה הבינמשרדית לאישור הבאת אמנים מחו"ל" הוקמה בינואר 56', ובסעיף מספר 2 בהגדרת מטרותיה נכתב שעליה "לבדוק את רמתם המקצועית" של המבקשים להגיע לארץ. בראש הוועדה עמד סגן מנכ"ל משרד החינוך (באמצע שנות ה-60 היה זה אבנר ישראלי), ולצדו ישבו נציגי משרד החוץ, משרד האוצר, רשות השידור, משרד הפנים ואחרים.

מאמרים נוספים

Default Image

חירט וילדרס והבחירות בהולנד

מרס 15, 2017 דבר העורך ואקטואליה בועז ארד
חירט וילדרס והבחירות בהולנד שירות אנכי | 15 במרץ 2017 היום מתקיימות בחירות כלליות בהולנד ונראה כי מנהיג מפלגת החירות ההולנדית מתקרב להישג משמעותי יותר מכל הישגיו בעבר. לטובת קוראינו אנו מציגים מארכיון "אנכי" את הרצאתו שהועברה במרכז ישראל יפה בשנת 2010. לצפייה…
537161 10151485021646064 160052495 n

המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי

ינואר 20, 2017 כלכלה וחברה בועז ארד
המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי מאת אונקר גתה | 20 בינואר 2017 כאשר המבקרים אותך מאשימים אותך בצביעות מבלי לבחון את עקרונותיך המוצהרים אתה יודע שהם נואשים. הנואשות בולטת במיוחד כאשר אתה מסביר כיצד עקרונות אלו מתייחסים לאותה פעולה בשלה אתה מבוקר. כך הוא…

מאמירות איין ראנד

  • Achievement of your happiness is the only moral purpose of your life, and that happiness, not pain or mindless self-indulgence, is the proof of your moral integrity, since it is the proof and the result of your loyalty to the achievement of your values.