התחברות והרשמה

התחברות והרשמה

כיום מוצגים באתר מעל ל-1400 מאמרים שחלקם פתוח למינויים בלבד.מיטב המאמרים ובהם תרגומי מאמרים נבחרים של איין ראנד מוצעים בתשלום מנוי שנתי. מחיר המנוי לאתר הוא 236 ש"ח כולל מע"מ לשנה קלנדרית (פחות משקל ליום...). המנוי כולל גישה פתוחה לכל מאמרינו ולארכיון המאמרים המצטבר.

מנוי שנתי לאתר מחיר 236 ש"ח כולל מע"מ

btn subscribeCC LG

מנוי חודשי לאתר במחיר 30 ש"ח לחודש

btn subscribeCC LG

youtube-icon rss-icon facebook-icon twitter-icon 

ביקורת ספרים

המלצת ספר: האופטימיסט הרציונלי מאת מאט רידלי

מאת אורי כץ | 20 ביוני 2014 פורסם בבלוג "דעת מיעוט" המופיע באתר הארץ.

אם ברצונכם להתפרנס בעושר ואושר מכתיבה פופולארית על כלכלה, חברה וסביבה השלבים להצלחה פשוטים עד מאוד: ראשית כל השיגו לעצמכם תואר דוקטור ממוסד מכובד יותר או פחות, ולאחר מכן כתבו ספר שמסביר לציבור הרחב מדוע דופקים אותו, מדוע עתידו יהיה נוראי, מדוע כל המומחים האחרים אינם מבינים דבר, וסיימו בתחזית אודות מהפכה אלימה ומהוללת שתשנה את הכל. בתמורה לכך מובטח לכם מעמד של כוכב על בעיתונות הכלכלית המקומית והעולמית, ציטוטים מאת פוליטיקאים בכירים ומכירות בכמות שלא תבייש מותחני ריגול זולים. הדוגמה המובהקת ביותר לכך מהתקופה האחרונה הוא עלייתו של תומאס פיקטי, "הכלכלן החשוב ביותר בעולם כיום" לפי כתבים כלכליים בישראל ופוליטיקאים שמעולם לא שמעו את שמו לפני כן (לאחרונה זוהרו הועם מעט לאחר שעלתה אפשרות לטעות בחישוביו), אך דוגמאות קודמות כוללות גם כלכלנים אחרים מפורסמים יותר או פחות, עיתונאים, מכוני מחקר שמפיקים מדי שנה דוחות פסימיים זהים לאלו שהופקו על ידיהם בשנה הקודמת, ארגונים סביבתיים ואקולוגים ועוד. כפי שנראה בהמשך הרשומה, זו איננה תופעה חדשה.   

אני כמובן לא טוען שחסרות בעיות בעולם. הגידול באי השוויון הוא אמיתי, המשבר הכלכלי של 2008 היה אמיתי, קבוצות הלחץ שסוחטות אתכם הן אמיתיות, הזדקנות האוכלוסייה היא אמיתית, סביר שההתחממות הגלובאלית אמיתית ויאיר לפיד הוא באמת שר האוצר של מדינת ישראל. אבל ישנו הבדל משמעותי בין הבעה דעה על הרמה האבסולוטית של מדד כזה או אחר – לטעון כי העולם יכול להיראות טוב יותר מכפי שהוא כיום – לבין הבעת דעה בנוגע למגמה, הטענה כי בעבר היה טוב יותר ובעתיד יהיה טוב פחות. ספרים ומאמרים בעיתונים יוצרים רושם שגוי למדי, לפיו מצבם של חלקים נרחבים מהציבור בישראל ובמדינות מערביות אחרות הידרדר בעשורים האחרונים. זוהי שטות גמורה שסותרת כל נתון אפשרי שתחפשו בנידון – מהשכר הריאלי (בניכוי עליית המחירים), דרך האבטלה, הצריכה, ההשכלה, הבריאות, מה שלא תרצו. אם נשווה בין האדם הממוצע, החציוני, העשיר, העני, המעמד ביניימי, הלבן, השחור, הבלונדיני, הברונטי, והג'ינג'י מכל ארבעת המינים היום לבין מצבו של המקביל לו או לה בשנת 1900, 1950, 1970, או 1990 בכל מדינה מפותחת ובמרבית המדינות האחרות, לא נראה שום מגמת הרעה. מדי פעם יש קפיצות למעלה או למטה בטווח הקצר, אבל בטווח הארוך אין דבר מלבד שיפור עקבי.

חוגגים את השקת ספריה של איין ראנד בישראל

ב-14 ביוני 2012 נפגשנו בחנות "הספריה" של צומת ספרים לחגיגת ההשקה של ספרי איין ראנד בהוצאה ובתרגום החדשים. בין הדוברים בועז ארד, עורך אתר אנכי וממייסדי התנועה הליברלית החדשה, יעל סלע-שפירו המתרגמת אשר שקדה על תרגום "מרד הנפילים" וד"ר ירון ברוק, נשיא מכון איין ראנד. את האירוע כיבדו בביקור גם סגן השר איוב קרא, עוזרו מר מנדי ספדי ואורח מיוחד,  מוסעב יוסוף ("בן החמאס") המבקר כאורחו של סגן השר בישראל, האחרונים ניצלו את ההזדמנות לפגישה עם נציגי מכון איין ראנד.

במסגרת הערב הקדשנו 10 עותקים חתומים על ידי הדוברים לציון האירוע, את הספרים האחרונים בסדרה שיהפכו בעתיד לפריט אספנים ניתן לרכוש כאן. כמו"כ יהיה זמין באתר גם קישור לסיקור מלא של הנאומים בערב.

הנה סרטון קצר שהכין ידידינו יניב מנוס בערב ההשקה.

 

 

 צפו בגלריית תמונות מן האירוע בהמשך...

ההתנתקות ועו"ד וייסגלס לפי ספרו של יעלון

מאת: אליקים העצני | 21 בנובמבר 2008

ספרו של משה (בוגי) יעלון "דרך ארוכה קצרה" שופך אור גם על הפרשה האסונית של "ההתנתקות" ועל הדמויות האחראיות לה - ובראשן שרון וראש לשכתו עו"ד דב וייסגלס. יעלון מעניק לנו הצצה לפני ולפנים אל תוך הלשכות הסודיות שבהן חרצו את גורלנו: להציץ ולהיפגע מתוך תדהמה, בחילה וחשש כבד לבאות. כמה מן הדברים שיעלון מספר היו בבחינת שמועות וניחושים בלבד, אך אצלו הם הופכים לוודאות והיא זאת שמעבירה בנו צמרמורת.

הנה כמה מובאות.

(עמוד 160) "ראש לשכתו (של שרון), דב וייסגלס, אמר לי באחת הפגישות שבהן ניסה לשכנע אותי לתמוך בהתנתקות, שמעמדו הפוליטי של שרון בירידה, ולכן הוא צריך לעשות מעשה. מובן שחשתי שלא בנוח עם הצגת שיקולים שכאלה לרמטכ"ל. היתה תחושה שאין לפוליטיקה גבולות, וברקע היו החקירות בעקבות החשדות לעבירות פליליות מצד שרון ושני בניו. לכן,עוד לפני שהתכנית פורסמה במלואה – ללא כל התייעצות עם הרמטכ"ל ועם דרגי המטה האחרים – היתה לי תחושה ששרון עלול ללכת למהלך שנראה לו שיציל אותו, פוליטית ואישית, גם אם הוא יהיה כרוך במחירים אסטרטגיים גבוהים. אז כבר חייתי את ההשחתה, וצברתי נסיון וידע לגבי תופעת ההשחתה וההשפעה שיש לה על מקבלי החלטות בישראל...

ספרו של ד"ר ירון זליכה "הגווארדיה השחורה"

מאת: בועז ארד | פורסם בביזנסוויק ישראל 18 בספטמבר 2008

אם זה לא היה מאבק על כספינו, הנוגע לכל אחד ואחד מהאזרחים ומשלמי המיסים במדינת ישראל, אפשר היה לקרוא את ספרו המומלץ של החשב הכללי לשעבר, ד"ר ירון זליכה, כעוד ספר מתח עלילתי מרתק. הספר פותח צוהר אל תהליכי הניקוי של "קופת שרצים" שספק אם היה לסופר כלשהו הדמיון הפרוע להמציא, קופה שהלכה ותפחה לנוכח התנהגות אופורטוניסטית של בכירי הממשל והיועצים המשפטים במשך שנים. הנחמה היא שבסיבוב הזה הצליחה "הגווארדיה הלבנה" לחסוך 10 מיליארד ¤ בכל שנה בעקבות ניקיון אורוות חלקי – לגבי המגמות לעתיד עומדת ותלויה התוכנית למלחמה בשחיתות שגורלה עדיין מוטל על הכף.

כמעט שאין צורך בהצגת ד"ר ירון זליכה בפני הקורא הישראלי, האיש שהיה החשב הכללי של מדינת ישראל בשנים 2007-2003 הרעיד רבים מבכירי הממשלה מרבצם תוך כדי ניקוי האורוות. בין תפקידיו ניהל ד"ר זליכה את התחום הכלכלי במשרד ראש הממשלה, היה ראש האגף לתכנון עסקי ואסטרטגי בחברת "פרטנר ORANGE" וסמנכ"ל כספים ופיתוח עסקי ב"תבל טלקום" וב"דרך ארץ הייוויז". בין השאר מילא שורה של תפקידים ציבוריים בדירקטוריונים ובוועדות מיוחדות. על תפקידיו השונים ובייחוד על תפקידו כחשב הכללי, זכה, בין השאר, באות מנהל הכספים המצטיין של ישראל, אות הנפקת השנה בעולם ואות המופת של תנועת אומ"ץ למינהל תקין.

מאמרים נוספים

Default Image

חירט וילדרס והבחירות בהולנד

מרס 15, 2017 דבר העורך ואקטואליה בועז ארד
חירט וילדרס והבחירות בהולנד שירות אנכי | 15 במרץ 2017 היום מתקיימות בחירות כלליות בהולנד ונראה כי מנהיג מפלגת החירות ההולנדית מתקרב להישג משמעותי יותר מכל הישגיו בעבר. לטובת קוראינו אנו מציגים מארכיון "אנכי" את הרצאתו שהועברה במרכז ישראל יפה בשנת 2010. לצפייה…
537161 10151485021646064 160052495 n

המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי

ינואר 20, 2017 כלכלה וחברה בועז ארד
המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי מאת אונקר גתה | 20 בינואר 2017 כאשר המבקרים אותך מאשימים אותך בצביעות מבלי לבחון את עקרונותיך המוצהרים אתה יודע שהם נואשים. הנואשות בולטת במיוחד כאשר אתה מסביר כיצד עקרונות אלו מתייחסים לאותה פעולה בשלה אתה מבוקר. כך הוא…

מאמירות איין ראנד

  • Do not ever say that the desire to "do good" by force is a good motive. Neither power-lust nor stupidity are good motives.