התחברות והרשמה

התחברות והרשמה

כיום מוצגים באתר מעל ל-1400 מאמרים שחלקם פתוח למינויים בלבד.מיטב המאמרים ובהם תרגומי מאמרים נבחרים של איין ראנד מוצעים בתשלום מנוי שנתי. מחיר המנוי לאתר הוא 236 ש"ח כולל מע"מ לשנה קלנדרית (פחות משקל ליום...). המנוי כולל גישה פתוחה לכל מאמרינו ולארכיון המאמרים המצטבר.

מנוי שנתי לאתר מחיר 236 ש"ח כולל מע"מ

btn subscribeCC LG

מנוי חודשי לאתר במחיר 30 ש"ח לחודש

btn subscribeCC LG

youtube-icon rss-icon facebook-icon twitter-icon 

וולוו בעידן "מרד הנפילים"

אנכי | 6 בפברואר 2016

VOLVO Life Paintחברת וולוו יצאה לשוק עם המצאה חדשה, ספריי צבע זוהר שניתן לריסוס על אופניים ובגדים ולהפוך כל משטח למחזיר אור בוהק ועל ידי כך לשפר את בטיחות רוכבי האפניים בחשכה. התגובה לא איחרה להגיע והחברה מותקפת משום שהיא אינה מחלקת את המוצר בחינם לכל דורש!

בבריטניה לבדה נפגעים כ-19 אלף רוכבי אפניים מידי שנה מפגיעות רכב, כחלק מההתמודדות עם הבעיה יצאה חברת וולוו לשוק עם ספרי ההופך כל משטח למחזיר אור, למרבה הפליאה של מי שלא מכיר את התסריט של "מרד הנפילים" החברה מותקפת כעת. האבסורד הוא שוולוו כבר מחלקת את המוצר בחינם, אך לא בכמות המספקת לדברי מתקיפיה.

על ההמצאה ראו בוידאו:

 

מסע האשכבה לחירות הביטוי במכון הצרפתי

ולדיק סנדלר | 9 בינואר 2016

CARTOOS FR1תערוכת הקריקטורות שעלתה בימים אלו במכון הצרפתי יועדה להוקיר את פועלם של יוצרי "שרלי הבדו" שנרצחו. במקום זאת היא הפכה לעוד שלב במסע האשכבה של חירות הביטוי. על כך כותב הקריקטוריסט ולדיק סנדלר בפוסט בפייסבוק המוצג כאן ברשותו.


שלום חברים, בדרך-כלל אני לא נוהג להכביד במילים כאן בדף הפייסבוק שלי ומעדיף לתת לאיורים לדבר בשמי.

הפעם, לשם שינוי, הייתי רוצה לחלוק איתכם סיפור קצר על מקרה שקרה השבוע בהקשר לקריקטורות שציירתי.

השבוע נפתחה במכון הצרפתי בתל-אביב תערוכת קריקטורות כמחווה לציון שנה לפיגוע הטרור במערכת העיתון הסאטירי "שארלי הבדו", אני שלחתי לתערוכה שתי קריקטורות, שתיהן נוגעות בצורה כזו או אחרת בעובדה שבעקבות הפיגוע לא מציירים יותר את מוחמד בעיתון.

להפתעתי הגדולה, כשהגעתי לערב הפתיחה של התערוכה, גיליתי שעקב בקשה מיוחדת מהשגרירות הצרפתית, אחת מהקריקטורות שלי הוסרה מהתערוכה. מדובר בקריקטורה שבה רואים את הקריקטוריסטים שנהרגו באותו הפיגוע יושבים בשמיים ומציירים את מוחמד, שמדגמן בעירום עם חיוך ורואים לו את התחת.

CARTOOS FR2

אלו מביניכם שעוקבים אחרי הקריקטורות שאני מעלה לכאן, בוודאי יודעים שאני ממש לא חובב גדול של ציורי תחת ובוודאי לא של מוחמד (או כל דמות דתית אחרת לצורך העניין), זה פשוט לא הסגנון שלי.

ובכל זאת, דווקא בגלל שמדובר בתערוכה המציינת שנה לאירוע הספציפי הזה בעיתון הספציפי ההוא בעקבות קריקטורות ספציפיות כאלו, הרגשתי מחוייב לחרוג מהרגלי ולעשות איור אחד שאכן יהיה בשפה ובסגנון של "שארלי הבדו".

ושוב, אני ממש לא מתומכי הז'אנר של הפרובוקציות והאיורים הבוטים, אבל פעם בשנה ודווקא לזכרם של האנשים שלא פחדו לפעול כך, נראה לי נכון לעשות מחווה בהתאם. 

השורה התחתונה, הקריקטורה הוסרה. חלקכם יגידו שבצדק. הצגת התחת של מוחמד במכון הצרפתי במרכז תל-אביב, במיוחד בתקופה הסוערת שעוברת עלינו לאחרונה, זה פשוט מוגזם ומסוכן מדי.

אבל אז ראיתי עוד משהו.

 

משטרת התרבות: "וועדת הטלוויזיה אישרה את לוח השידורים"

מאת: מוטי היינריך | 4 בספטמבר 2015, פטרסם במקור באתר "קו ישר".

חופש ביטויספק אם קראתם את הדיווח הקצר שהופיע בכל אמצעי התקשורת: "וועדת הטלוויזיה אישרה את לוח השידורים של ערוץ 10". אפילו קשה למצוא טוקבק לידיעה זו באתרי החדשות. זה בכלל לא "נושא" – None Issue אפילו אריה דרעי לא התנגד למתווה השידורים. כלכלנים, "מומחים", ואנשי אקדמיה קיבלו את הידיעה כמובנת מאליה, אם בכלל קראו. מה יש לדבר? בסך הכול "כללי מנהל תקין".

קיימת מדינה ולה "משטרת תרבות". למשטרת התרבות כפופה "ועדת הטלוויזיה". תפקיד הוועדה להחליט במה רשאים ההמונים לצפות בטלוויזיה במחצית השנה הקרובה. במועצת משטרת התרבות יושבים אנשים חכמים שמייצגים את העם, ובוועדת הטלוויזיה יושבים כמובן אנשים חכמים עוד יותר.

ועדת הטלוויזיה שוקלת בכובד ראש אם התכנים שהרשתות מתכננות להעלות אכן ראויים לצפייה, האם ניתן בהם "ייצוג הולם לכל גוני האוכלוסייה" וכל זאת  להבטיח כי "יישמע מגוון של קולות ודעות בכלי התקשורת וכי יתקיים מגוון של פלטפורמות ובמות ביטוי. הרגולטור שוקל שיקולים הנוגעים לאיכות התכנים המשודרים, לאתיקה בשידורים, לעידוד יצירה מקומית וכיוצא באלה."

המנהיגים הנעלים הקימו את משטרת התרבות "לתכלית ראויה", אך ורק לטובת העם. "הרגולציה נועדה לשרת את האינטרס הציבורי" כפי שנקבע מעת לעת על ידי השליטים הנאורים.  

הפילים שבחדר

בועז ארד | 5 ביוני 2015

 

Elephant in the Roomאפשר להמשיל את מצבנו למצבו של אדם שהכניס לביתו פילון נחמד וחביב למראה, וטיפח אותו והאכילו, והנה כעבור זמן הפיל צמח עד כי כעת הוא מאיים למעוך ולחנוק את כל הנמצאים עימו בחדר... והנה כעת אנו בצרה. להמשיך לחיות עם הפיל בחדר אי אפשר, להוציאו מן הבית גם כבר לא ניתן שכן מידותיו העצומות לא מאפשרות זאת. אין ברירה ויש להרוס את הבית.

הדימוי הזה של הפיל הצומח למימדים מפחידים הוא שחלף במחשבתי בדיון על חוק הספרים  שנערך בכנסת השבוע לשמע דבריו של דני טל, הממונה על אכיפת וישום החוק במשרד הכלכלה שהסביר כי בסך הכל יש כמה סעיפים פה ושם לתקן והוא מעדיף תיקונים ושיפורים ולא מהפכות.

חוק הספרים הוא אחד החוקים ההזויים ביותר שעברו בכנסת ישראל אי פעם, הוא חיסל את הסיכוי של סופרים הצעירים, פגע אנושות בהוצאות לאור הקטנות, סגר את הגולל על ספרי ילדים חדשים והדגים כיצד המחוקקים שלנו מסוגלים להתעלם מהנסיון הרע שהצטבר בעולם, לאטום אזנים ולעצום עיניים תוך שהם מנסרים את הגזע המחבר את עם הספר לתרבות הספר ופוגעים אנושות בחירות הביטוי, הערך התרבותי המרכזי ביותר שניתן להעלות על הדעת.

מאמרים נוספים

537161 10151485021646064 160052495 n

המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי

ינואר 20, 2017 כלכלה וחברה בועז ארד
המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי מאת אונקר גתה | 20 בינואר 2017 כאשר המבקרים אותך מאשימים אותך בצביעות מבלי לבחון את עקרונותיך המוצהרים אתה יודע שהם נואשים. הנואשות בולטת במיוחד כאשר אתה מסביר כיצד עקרונות אלו מתייחסים לאותה פעולה בשלה אתה מבוקר. כך הוא…
01.14.2017 09.32.28

יום חטיפתו של ראול ואלנברג

ינואר 17, 2017 דבר העורך ואקטואליה בועז ארד
יום חטיפתו של ראול ואלנברג אנכי | 17 בינואר 2017 - כולל סיור וירטואלי באנדרטה לזכרו בהקלקה על התמונה. היום מצויין כיום חטיפתו של הדיפלומט השבדי, חסיד אומות העולם ראול ואלנברג (Raoul Wallenberg). ואלנברג נולד למשפחה מיוחסת של בנקאים, דיפלומטים וקצינים, למד…

מאמירות איין ראנד

  • "עושר הינו תוצר היכולת האנושית לחשוב".

    איין ראנד, "משמעות הכסף" מתוך "מרד הנפילים".